ITT Cannon, LLC CA3106E28-12SBF80A176
CA3106E28-12SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-12SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-12SBF80A176.pdf
Availability of CA3106E28-12SBF80A176
QUANTITY
CA3106E28-12SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-12SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-12SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-12SBF80A176
Related LinksCA3106E28-, CA3106E28-12SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-12SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E28-12SBF80A176
TRANS PNP DARL 120V 2A SOT-223 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PCI EXPRESS 64P(2.3)(30")WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 22MM datasheet.pdf
RES SMD 1.03 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf