ITT Cannon, LLC CA3106E28-15PA95
CA3106E28-15PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-15PA95
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-15PA95.pdf
Availability of CA3106E28-15PA95
QUANTITY
CA3106E28-15PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-15PA95
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-15PA95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-15PA95
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-15PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-15PA95 Details Description
Related parts for CA3106E28-15PA95
FUSE BOARD MNT 12A 32VAC/VDC RAD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 9POS PCB datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 2.5/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Coax) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf