ITT Cannon, LLC CA3106E28-15PZB15
CA3106E28-15PZB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-15PZB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-15PZB15.pdf
Availability of CA3106E28-15PZB15
QUANTITY
CA3106E28-15PZB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-15PZB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-15PZB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-15PZB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-15PZB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-15PZB15 Details Description
Related parts for CA3106E28-15PZB15
CABLE TEST BNC MALE-BNC FEMALE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.1A 470 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
UMK 250 FUSE WITH HOLDER 800MA F datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf