ITT Cannon, LLC CA3106E28-1SF80
CA3106E28-1SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-1SF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT
Datasheet Download
CA3106E28-1SF80.pdf
Availability of CA3106E28-1SF80
QUANTITY
CA3106E28-1SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-1SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-1SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert28-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-1SF80
Related LinksCA3106E, CA3106E28-1SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-1SF80 Details Description
Related parts for CA3106E28-1SF80
IC DELAY LINE PROG 16SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC AMP RF GP 3600MHZ 6.2V SOT-89 datasheet.pdf
IC CLK DISTRIB LV 1:18 32-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48LFBGA datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 24CKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf