ITT Cannon, LLC CA3106E28-20SW
CA3106E28-20SW picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-20SW
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-20SW.pdf
Availability of CA3106E28-20SW
QUANTITY
CA3106E28-20SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-20SW
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-20SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-20SW
Related LinksCA3106E, CA3106E28-20SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-20SW Details Description
Related parts for CA3106E28-20SW
OSC XO 64.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 8.0 OHM 145V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24V 2.08A 50W datasheet.pdf
D SUB 21WA4 FE_ANG_20 A_S4_BRACK datasheet.pdf
AB 19C 19#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 25 V datasheet.pdf