ITT Cannon, LLC CA3106E28-21SYBF80
CA3106E28-21SYBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21SYBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-21SYBF80.pdf
Availability of CA3106E28-21SYBF80
QUANTITY
CA3106E28-21SYBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21SYBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21SYBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21SYBF80
Related LinksCA3106E28, CA3106E28-21SYBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21SYBF80 Details Description
Related parts for CA3106E28-21SYBF80
RES SMD 383K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC40H/AE40G/HPL40H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 3POS PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf