| Internal Part Number | EIS-CA3106E28-22P15 | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | MIL-DTL-5015, CA | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 28-22 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Shielded | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A, 135A | |
| Voltage - Rated | 900VAC, 1250VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CA3106E28-22P15 | |
| Related Links | CA3106E, CA3106E28-22P15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor | |
 | 1761782001 | TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM | datasheet.pdf | |