| Internal Part Number | EIS-CA3106E28-22PB13 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 28-22 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Shielded, Strain Relief | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A, 135A | |
| Voltage - Rated | 900VAC, 1250VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |