ITT Cannon, LLC CA3106E28-51PWB15
CA3106E28-51PWB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-51PWB15
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-51PWB15.pdf
Availability of CA3106E28-51PWB15
QUANTITY
CA3106E28-51PWB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-51PWB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-51PWB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-51
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-51PWB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-51PWB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-51PWB15 Details Description
Related parts for CA3106E28-51PWB15
CONN EDGE DUAL .100 R/A 44POS datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 84DB 50MM datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 14POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 28TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf