ITT Cannon, LLC CA3106E32-5PB15
CA3106E32-5PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32-5PB15
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E32-5PB15.pdf
Availability of CA3106E32-5PB15
QUANTITY
CA3106E32-5PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32-5PB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E32-5PB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert32-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32-5PB15
Related LinksCA3106E, CA3106E32-5PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32-5PB15 Details Description
Related parts for CA3106E32-5PB15
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 3.3V LP 8-S datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES MO 3W 10 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 24 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 1GBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf