ITT Cannon, LLC CA3106E32-9PDN
CA3106E32-9PDN picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32-9PDN
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE PIN
Datasheet Download
CA3106E32-9PDN.pdf
Availability of CA3106E32-9PDN
QUANTITY
CA3106E32-9PDN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32-9PDN
Internal Part NumberEIS-CA3106E32-9PDN
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert32-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32-9PDN
Related LinksCA3106E, CA3106E32-9PDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32-9PDN Details Description
Related parts for CA3106E32-9PDN
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLK 2 POS 5.08MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 6MM datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf