ITT Cannon, LLC CA3106E32A10P13
CA3106E32A10P13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32A10P13
Brief Description
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E32A10P13.pdf
Availability of CA3106E32A10P13
QUANTITY
CA3106E32A10P13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32A10P13
Internal Part NumberEIS-CA3106E32A10P13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32A10P13
Related LinksCA3106E, CA3106E32A10P13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32A10P13 Details Description
Related parts for CA3106E32A10P13
CAP CER 3300PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONV DC/DC 105W 7A 15V T/H datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 55W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
33UF 25V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf