ITT Cannon, LLC CA3106E32A10PF80DN
CA3106E32A10PF80DN picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32A10PF80DN
Brief Description
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E32A10PF80DN.pdf
Availability of CA3106E32A10PF80DN
QUANTITY
CA3106E32A10PF80DN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32A10PF80DN
Internal Part NumberEIS-CA3106E32A10PF80DN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32A10PF80DN
Related LinksCA3106E32, CA3106E32A10PF80DN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32A10PF80DN Details Description
Related parts for CA3106E32A10PF80DN
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V 2917 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.1200 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf