ITT Cannon, LLC CA3106E32A55SB
CA3106E32A55SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32A55SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E32A55SB.pdf
Availability of CA3106E32A55SB
QUANTITY
CA3106E32A55SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32A55SB
Internal Part NumberEIS-CA3106E32A55SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32A55SB
Related LinksCA3106E, CA3106E32A55SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32A55SB Details Description
Related parts for CA3106E32A55SB
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 5.1MM TRANS THRU datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING 4POS datasheet.pdf
RES SMD 4.81KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
1000UF 20V 11X32 105C AXI datasheet.pdf