ITT Cannon, LLC CA3106E36-15PBF80
CA3106E36-15PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E36-15PBF80
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E36-15PBF80.pdf
Availability of CA3106E36-15PBF80
QUANTITY
CA3106E36-15PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E36-15PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E36-15PBF80
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E36-15PBF80
Related LinksCA3106E3, CA3106E36-15PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E36-15PBF80 Details Description
Related parts for CA3106E36-15PBF80
WIRE MARKER B/Y .16-.39"250PC datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 64POS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTRLR -48V 16-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RCVR MOD FIBER OPTIC SMA STR LD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NAT SHLD 500' datasheet.pdf
GUARD INSERT (DEEP) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 80POS datasheet.pdf
RES SMD 706 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf