ITT Cannon, LLC CA3106E36-15SBF80
CA3106E36-15SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E36-15SBF80
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E36-15SBF80.pdf
Availability of CA3106E36-15SBF80
QUANTITY
CA3106E36-15SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E36-15SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E36-15SBF80
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E36-15SBF80
Related LinksCA3106E3, CA3106E36-15SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E36-15SBF80 Details Description
Related parts for CA3106E36-15SBF80
DUCT WIRE SLOT TYPE G LGRY 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 45V 15A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf