Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ120CAHE3/9AT
SMCJ120CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ120CAHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Datasheet Download
SMCJ120CAHE3/9AT.pdf
Availability of SMCJ120CAHE3/9AT
QUANTITY
SMCJ120CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ120CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ120CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ120CAHE3/9AT
Related LinksSMCJ120C, SMCJ120CAHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ120CAHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ120CAHE3/9AT
CONN HEADR 116PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 110VC datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 5MM datasheet.pdf