ITT Cannon, LLC CA3106ER24-11P
CA3106ER24-11P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER24-11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106ER24-11P.pdf
Availability of CA3106ER24-11P
QUANTITY
CA3106ER24-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER24-11P
Internal Part NumberEIS-CA3106ER24-11P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER24-11P
Related LinksCA3106E, CA3106ER24-11P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER24-11P Details Description
Related parts for CA3106ER24-11P
FIXED IND 12NH 270MA 340 MOHM datasheet.pdf
IC RECEIVER ASK 300-440MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO263 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 230MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf