ITT Cannon, LLC CA3106F14S-2SXF80
CA3106F14S-2SXF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F14S-2SXF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F14S-2SXF80.pdf
Availability of CA3106F14S-2SXF80
QUANTITY
CA3106F14S-2SXF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F14S-2SXF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F14S-2SXF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F14S-2SXF80
Related LinksCA3106F1, CA3106F14S-2SXF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F14S-2SXF80 Details Description
Related parts for CA3106F14S-2SXF80
CONN HEADER 80POS DL TIN-LEAD datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 16BIT 48-SSOP datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL POLYESTER 1" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf