ITT Cannon, LLC CA3106F14S-6PB
CA3106F14S-6PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F14S-6PB
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F14S-6PB.pdf
Availability of CA3106F14S-6PB
QUANTITY
CA3106F14S-6PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F14S-6PB
Internal Part NumberEIS-CA3106F14S-6PB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F14S-6PB
Related LinksCA3106F, CA3106F14S-6PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F14S-6PB Details Description
Related parts for CA3106F14S-6PB
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC SMPC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 6P-6P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
INDUSTRIAL IRON W-60 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf