ITT Cannon, LLC CA3106F14S-7SF80A206
CA3106F14S-7SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F14S-7SF80A206
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F14S-7SF80A206.pdf
Availability of CA3106F14S-7SF80A206
QUANTITY
CA3106F14S-7SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F14S-7SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106F14S-7SF80A206
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F14S-7SF80A206
Related LinksCA3106F14S, CA3106F14S-7SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F14S-7SF80A206 Details Description
Related parts for CA3106F14S-7SF80A206
CIR BRKR 3.5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf