ITT Cannon, LLC CA3106F16-11SB
CA3106F16-11SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F16-11SB
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F16-11SB.pdf
Availability of CA3106F16-11SB
QUANTITY
CA3106F16-11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F16-11SB
Internal Part NumberEIS-CA3106F16-11SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F16-11SB
Related LinksCA3106F, CA3106F16-11SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F16-11SB Details Description
Related parts for CA3106F16-11SB
IC CONVERTER A/D QUAD 1-W 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMT-TRIG LP 6SON datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL GRN,GRN SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 11A 9.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf