ITT Cannon, LLC CA3106F18-10PF80A176
CA3106F18-10PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-10PF80A176
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F18-10PF80A176.pdf
Availability of CA3106F18-10PF80A176
QUANTITY
CA3106F18-10PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-10PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-10PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-10PF80A176
Related LinksCA3106F18-, CA3106F18-10PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-10PF80A176 Details Description
Related parts for CA3106F18-10PF80A176
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A TO-126 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL6559 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf