ITT Cannon, LLC CA3106F18-11PF80
CA3106F18-11PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-11PF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F18-11PF80.pdf
Availability of CA3106F18-11PF80
QUANTITY
CA3106F18-11PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-11PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-11PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-11PF80
Related LinksCA3106F1, CA3106F18-11PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-11PF80 Details Description
Related parts for CA3106F18-11PF80
JUMPER-H2730TR/C2016R/H2730TR 3" datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.053DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 35W D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIGITAL POL 40A, VERT, THT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 82CRI 24SMD datasheet.pdf
CONN DSUB SOCKET 9POS R/A datasheet.pdf