Yageo RT0402BRE0723R2L
RT0402BRE0723R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0723R2L
Brief Description
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0723R2L.pdf
Availability of RT0402BRE0723R2L
QUANTITY
RT0402BRE0723R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0723R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0723R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0723R2L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0723R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0723R2L Details Description
Related parts for RT0402BRE0723R2L
CONN HEADER 20POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf