Vicor Corporation V375B28H300BN2
V375B28H300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28H300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28H300BN2.pdf
Availability of V375B28H300BN2
QUANTITY
V375B28H300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28H300BN2
Internal Part NumberEIS-V375B28H300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28H300BN2
Related LinksV375B28, V375B28H300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28H300BN2 Details Description
Related parts for V375B28H300BN2
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 15NS 24DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8 OHM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
HU STRND 20AWG BROWN 25K' datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf