ITT Cannon, LLC CA3106F18-12PF80A176
CA3106F18-12PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-12PF80A176
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
CA3106F18-12PF80A176.pdf
Availability of CA3106F18-12PF80A176
QUANTITY
CA3106F18-12PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-12PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-12PF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-12PF80A176
Related LinksCA3106F18-, CA3106F18-12PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-12PF80A176 Details Description
Related parts for CA3106F18-12PF80A176
DIODE ZENER 30V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS .100" VERT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE LMR240 N TYP PLUG-PLUG 24" datasheet.pdf
CAP POLYMER 8.2UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.49" ORNGE/WHT datasheet.pdf
PHOTOMOS(MOS FET) RELAY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 128TQF datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf