ITT Cannon, LLC CA3106F18-19SB
CA3106F18-19SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-19SB
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F18-19SB.pdf
Availability of CA3106F18-19SB
QUANTITY
CA3106F18-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-19SB
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-19SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-19SB
Related LinksCA3106F, CA3106F18-19SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-19SB Details Description
Related parts for CA3106F18-19SB
RES SMD 51.1KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 300W TO247 datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf