Vishay/Dale RNC50H5232FRRE6
RNC50H5232FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5232FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5232FRRE6.pdf
Availability of RNC50H5232FRRE6
QUANTITY
RNC50H5232FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5232FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5232FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5232FRRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5232FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5232FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5232FRRE6
RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
94267-108-MINITEK II SMT HDR datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL 4A SNAP-IN MED datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4812-D datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf