ITT Cannon, LLC CA3106F18-22PF187
CA3106F18-22PF187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-22PF187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F18-22PF187.pdf
Availability of CA3106F18-22PF187
QUANTITY
CA3106F18-22PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-22PF187
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-22PF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-22PF187
Related LinksCA3106F1, CA3106F18-22PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-22PF187 Details Description
Related parts for CA3106F18-22PF187
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf