ITT Cannon, LLC CA3106F18-4P
CA3106F18-4P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-4P
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F18-4P.pdf
Availability of CA3106F18-4P
QUANTITY
CA3106F18-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-4P
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-4P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-4P
Related LinksCA3106, CA3106F18-4P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-4P Details Description
Related parts for CA3106F18-4P
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO 1.8W 10-MSOP datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IMPELLER 182X55MM 230VAC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf