ITT Cannon, LLC CA3106F20-16SF80
CA3106F20-16SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-16SF80
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F20-16SF80.pdf
Availability of CA3106F20-16SF80
QUANTITY
CA3106F20-16SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-16SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-16SF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-16SF80
Related LinksCA3106F2, CA3106F20-16SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-16SF80 Details Description
Related parts for CA3106F20-16SF80
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 100PSI datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 165K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 1.5M 10-30VDC NPN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf