ITT Cannon, LLC CA3106F20-24SB15
CA3106F20-24SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-24SB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F20-24SB15.pdf
Availability of CA3106F20-24SB15
QUANTITY
CA3106F20-24SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-24SB15
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-24SB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-24SB15
Related LinksCA3106F2, CA3106F20-24SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-24SB15 Details Description
Related parts for CA3106F20-24SB15
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONV D/A 10BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX ENH ETHERNET 52-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 16POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E GREEN datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V DO213AA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf