ITT Cannon, LLC CA3106F20-4PB15
CA3106F20-4PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-4PB15
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F20-4PB15.pdf
Availability of CA3106F20-4PB15
QUANTITY
CA3106F20-4PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-4PB15
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-4PB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-4PB15
Related LinksCA3106F, CA3106F20-4PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-4PB15 Details Description
Related parts for CA3106F20-4PB15
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A MICRO8 datasheet.pdf
IC LP STRB DIFF COMPARATR 8SO datasheet.pdf
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 125VAC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf