ITT Cannon, LLC CA3106F22-19P
CA3106F22-19P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F22-19P
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F22-19P.pdf
Availability of CA3106F22-19P
QUANTITY
CA3106F22-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F22-19P
Internal Part NumberEIS-CA3106F22-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F22-19P
Related LinksCA3106, CA3106F22-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F22-19P Details Description
Related parts for CA3106F22-19P
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET FPS 8-DIP datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 16POS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 14POS ORG datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
LED DVR PS 30W 700MA 15V datasheet.pdf
420W 6Ux8HP DC/DC CompactPCI Power Supply datasheet.pdf