ITT Cannon, LLC CA3106F24-10P
CA3106F24-10P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F24-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F24-10P.pdf
Availability of CA3106F24-10P
QUANTITY
CA3106F24-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F24-10P
Internal Part NumberEIS-CA3106F24-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F24-10P
Related LinksCA3106, CA3106F24-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F24-10P Details Description
Related parts for CA3106F24-10P
CAP CER 47PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 4.1V 16-QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CABLE ASSY XG50 DUP SC - LC 7M datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 48POS GOLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/GRN BICOLOR RA datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 1MM SMD datasheet.pdf