ITT Cannon, LLC CA3106F24-12SBF80
CA3106F24-12SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F24-12SBF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F24-12SBF80.pdf
Availability of CA3106F24-12SBF80
QUANTITY
CA3106F24-12SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F24-12SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F24-12SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F24-12SBF80
Related LinksCA3106F2, CA3106F24-12SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F24-12SBF80 Details Description
Related parts for CA3106F24-12SBF80
AC/DC CONVERTER 48V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX HER 1.2" 5X7 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIE MTR 160 datasheet.pdf
EMI/DUSTCOVER CFP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf