ITT Cannon, LLC CA3106F28-15PXB
CA3106F28-15PXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28-15PXB
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F28-15PXB.pdf
Availability of CA3106F28-15PXB
QUANTITY
CA3106F28-15PXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28-15PXB
Internal Part NumberEIS-CA3106F28-15PXB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28-15PXB
Related LinksCA3106F, CA3106F28-15PXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28-15PXB Details Description
Related parts for CA3106F28-15PXB
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL STR 37POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 115V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM RING INS 22-18AWG datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
COAX CABLE-HIGH PERFO datasheet.pdf
10UF 63V 4,5X10MM 85C 2500H datasheet.pdf
Complete 10-Bit and 12-Bit, 25 MHz CCD Signal Processors IC datasheet.pdf