ITT Cannon, LLC CA3106F28-21PWF80
CA3106F28-21PWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28-21PWF80
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F28-21PWF80.pdf
Availability of CA3106F28-21PWF80
QUANTITY
CA3106F28-21PWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28-21PWF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F28-21PWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28-21PWF80
Related LinksCA3106F2, CA3106F28-21PWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28-21PWF80 Details Description
Related parts for CA3106F28-21PWF80
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5750 datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 70A 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf