ITT Cannon, LLC CA3106F36-10PBF80A176A232
CA3106F36-10PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F36-10PBF80A176A232
Brief Description
CONN PLUG 48POS INLINE PIN
Datasheet Download
CA3106F36-10PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3106F36-10PBF80A176A232
QUANTITY
CA3106F36-10PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F36-10PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3106F36-10PBF80A176A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F36-10PBF80A176A232
Related LinksCA3106F36-10, CA3106F36-10PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F36-10PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3106F36-10PBF80A176A232
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 18V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M12 5V datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BCDH-500H- 2 BK datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 16 V datasheet.pdf