Omron Automation & Safety R88M-W40030T-BG05BJ
R88M-W40030T-BG05BJ picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W40030T-BG05BJ
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK GEAR 400W
Datasheet Download
R88M-W40030T-BG05BJ.pdf
Availability of R88M-W40030T-BG05BJ
QUANTITY
R88M-W40030T-BG05BJ Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W40030T-BG05BJ
Internal Part NumberEIS-R88M-W40030T-BG05BJ
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC W
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.276" (7.00mm)
Length - Shaft and Bearing2.91" (74.00mm)
Mounting Hole Spacing4.13" (105.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Gearbox
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)764.7 / 5400
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction Ratio1:05
Voltage Range-
Power (Watts)400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-W40030T-BG05BJ
Related LinksR88M-W400, R88M-W40030T-BG05BJ Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-W40030T-BG05BJ Details Description
Related parts for R88M-W40030T-BG05BJ
MINIGATOR CLIP/BANA PLUG RED 48" datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DUAL 1-4 16SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 135V 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC datasheet.pdf