ITT Cannon, LLC CA3106F36-10SBF80A176
CA3106F36-10SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F36-10SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F36-10SBF80A176.pdf
Availability of CA3106F36-10SBF80A176
QUANTITY
CA3106F36-10SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F36-10SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106F36-10SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F36-10SBF80A176
Related LinksCA3106F36-, CA3106F36-10SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F36-10SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106F36-10SBF80A176
TERM PLUGGABLE 8POS WM BG ZBLD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG13G/AF13/AFG13G datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
RES 32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 45MM datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT RECP datasheet.pdf
220UF 6,3V 5X11MM 85C 2500H datasheet.pdf