ITT Cannon, LLC CA3106R12S-A10PF80
CA3106R12S-A10PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R12S-A10PF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R12S-A10PF80.pdf
Availability of CA3106R12S-A10PF80
QUANTITY
CA3106R12S-A10PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R12S-A10PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R12S-A10PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R12S-A10PF80
Related LinksCA3106R12, CA3106R12S-A10PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R12S-A10PF80 Details Description
Related parts for CA3106R12S-A10PF80
FIXED IND 3.9NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf
LEAD TEST HD XR-XR 18" SET/10 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf