ITT Cannon, LLC CA3106R14S-2PBF80A176
CA3106R14S-2PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R14S-2PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R14S-2PBF80A176.pdf
Availability of CA3106R14S-2PBF80A176
QUANTITY
CA3106R14S-2PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R14S-2PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106R14S-2PBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R14S-2PBF80A176
Related LinksCA3106R14S, CA3106R14S-2PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R14S-2PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106R14S-2PBF80A176
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -5V 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 64 POS SGL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf