Vishay/Dale RNC55J10R7FSB14
RNC55J10R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R7FSB14
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R7FSB14.pdf
Availability of RNC55J10R7FSB14
QUANTITY
RNC55J10R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R7FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R7FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J10R7FSB14
DIODE ZENER 14V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
MOUNTING KIT datasheet.pdf
RES 59 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/14/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
POT 350 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
IC LED DRIVER FOR DLP 100HTQFP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf