AVX Corporation SR125C333MAA
SR125C333MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR125C333MAA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR125C333MAA.pdf
Availability of SR125C333MAA
QUANTITY
SR125C333MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR125C333MAA
Internal Part NumberEIS-SR125C333MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR125C333MAA
Related LinksSR125C, SR125C333MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR125C333MAA Details Description
Related parts for SR125C333MAA
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 942 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SNSW 4A 1/4 SIMRLR 79218581 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS LSOP-4 datasheet.pdf
RES 160 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 12W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 3.9A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf