ITT Cannon, LLC CA3106R14S-6PF80
CA3106R14S-6PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R14S-6PF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R14S-6PF80.pdf
Availability of CA3106R14S-6PF80
QUANTITY
CA3106R14S-6PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R14S-6PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106R14S-6PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R14S-6PF80
Related LinksCA3106R1, CA3106R14S-6PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R14S-6PF80 Details Description
Related parts for CA3106R14S-6PF80
FIXED IND 2.2MH 80MA 34.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DVR 10OUT 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 32SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG NAT SHLD 250' datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 10W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN 25POS F R/A ASSY datasheet.pdf