Rohm Semiconductor KTR18EZPF36R0
KTR18EZPF36R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF36R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF36R0.pdf
Availability of KTR18EZPF36R0
QUANTITY
KTR18EZPF36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF36R0
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF36R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF36R0
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF36R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF36R0 Details Description
Related parts for KTR18EZPF36R0
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
.050 PCI P/F CONNECTOR datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf