Vishay/Dale RWR89SR549FRBSL
RWR89SR549FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR549FRBSL
Brief Description
RES 0.549 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR549FRBSL.pdf
Availability of RWR89SR549FRBSL
QUANTITY
RWR89SR549FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR549FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR549FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.549
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR549FRBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR549FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR549FRBSL Details Description
Related parts for RWR89SR549FRBSL
IC REG BUCK 1.6V 0.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
CONN RCPT CAP GT SERIES SIZE 18 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1921 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7T 0805 datasheet.pdf
RETRO NPN SD=200MM DON 5M datasheet.pdf
SCR FAST SW 1200V 250A TO200AB datasheet.pdf