ITT Cannon, LLC CA3106R18-1SK10
CA3106R18-1SK10 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R18-1SK10
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106R18-1SK10.pdf
Availability of CA3106R18-1SK10
QUANTITY
CA3106R18-1SK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R18-1SK10
Internal Part NumberEIS-CA3106R18-1SK10
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R18-1SK10
Related LinksCA3106R, CA3106R18-1SK10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R18-1SK10 Details Description
Related parts for CA3106R18-1SK10
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1A DO220AA datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 17.65MM datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.094 CLIP TIN datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf